Kolem Země proletí v neděli už jen trosky komety Elenin

19.10.2011 12:42

Kolem Země proletí v neděli už jen trosky komety Elenin

Okamžik, kterého se dlouho obávali konspirační teoretici, je téměř tu: „kometa soudného dne“ Elenin se dostane nejblíže k Zemi v neděli (16. října). Či v každém případě to, co z ní zbylo.

Amatérský astronom Michael Mattiazzo z Castlemaine v Austrálii zachytil tyto obrázky komety Elenin 19. srpna (vlevo) a 6. září (vpravo). Tyto obrázky ukazují rychlé blednutí komety, což možná poukazuje na její rozpad.

Okamžik, kterého se dlouho obávali konspirační teoretici, je téměř tu: „kometa soudného dne“ Elenin se dostane nejblíže k Zemi v neděli (16. října). Či v každém případě to, co z ní zbylo.

Kometa Elenin se začala rozpadat v srpnu, poté, co byla zasažena obrovskou sluneční bouří, a blízký průchod kolem slunce 10. září ji očividně dorazil, říkají astronomové. Takže to, co v neděli poletí ve vzdálenosti 22 milionů mil (35,4 milionů kilometrů) kolem naší planety, bude pravděpodobně pás trosek, spíše než zcela netknutá kometa.

A zbytky Elenin se nevrátí po 12,000 let, říkají astronomové.

„Lidé mají problémy ji najít, takže si myslím, že je pravděpodobně mrtvá a pryč,“ řekl astronom Don Yeomans z Úřadu pro objekty v blízkosti Země z Jet Propulsion Laboratory NASA v kalifornském Pasadena. (Galerie: kometa Elenin v obrázcích).

To znamená, že v neděli zřejmě žádnou nebeskou show nepředvede, uvedli vědci.

Kometa soudného dne

Zjevný zánik Elenin může znamenat pro několik lidí úlevu, protože apokalyptické zvěsti kolující na internetu vykreslovaly tuto kometu jako velkou hrozbu pro Zemi.

Jedna teorie tvrdila, že Elenin vyvolá na Zemi chaos, poté, co se zarovná s dalšími nebeskými tělesy, a vyvolá obrovská zemětřesení a tsunami. Další tvrdili, že Elenin není kometa, ale ve skutečnosti putující planeta Nibiru, která přivodí na Zemi konec časů. Nakonec, název komety bylo možno brát jako strašidelnou zkratku: „Událost úrovně vyhynutí: Nibiru se blíží“.

Tyto úvahy byly naprostými nesmysly, řekl Yeomans.

„Elenin byla druhořadá pomalá malá kometa, jejíž vliv na cokoliv nemohl být nikdy pozorován,“ řekl SPACE.com. „Nepatřila dokonce ani k jasným.“

Pozůstatky Elenin nebudou jedinými objekty, které proletí v blízkosti Země. Den po průletu Elenin si to v blízkosti prosviští asteroid 2009 TM8. Stejně jako Elenin nepředstavuje ohledně zásahu naší domovské planety žádné riziko.

Asteroid 2009 TM8 má průměr asi 6,4 metru a velikost autobusu. Až v pondělí ráno (17. října) proletí, dostane se do vzdálenosti 212,000 mil od Země – těsně pod oběhovou vzdálenost Měsíce.

Takže sbohem Elenin

Elenin byla pojmenována po svém objeviteli, ruském amatérském astronomovi Leonidu Eleninovi, který ji zpozoroval v prosinci 2010. Než se tento ledový poutník rozpadl, měřilo jeho jádro v průměru asi 2 až 3 míle, říkají vědci.

Elenin nikdy hrozbu pro život na Zemi nepředstavovala, řekl Yeomans. Byla příliš malá na to, aby mohla mít jakýkoliv patrný vliv na naši planetu, pokud by se jí nepodařilo nás zasáhnout.

„Jen má každodenní cesta do práce v polokompaktním autu bude mít na Zemi mnohem větší gravitační vliv, než kdy tato kometa,“ řekl Yeomans.

Údajná souvislost Elenin se zemětřeseními byla pouhou korelací, a slabou, dodal. K relativně silným zemětřesením dochází někde na Zemi každý den, takže je jednoduché – ale ne statisticky platné – vinit z toho změnu pozice komety.

Yeomans považuje šílenství kolem Elenin za produkt věku internetu, který umožňuje, aby hlasité a často neinformované hlasy překřičely poněkud prozaičtější výsledky, které vědci zveřejňují v recenzovaných časopisech.

„Jedná o efekt sněhové koule na internetu,“ řekl Yeomans. „Objeví se jeden nebo dva lidé s absurdním tvrzením, a tlupa dalších se toho chytí. Někteří lidé se tím vlastně živí.“

Trosky Elenin brzy nechají Zemi za sebou ve zpětném zrcátku a pofrčí na dlouhou cestu k vnějšímu okraji sluneční soustavy. Ale Yeomans si nemyslí, že tento odlet udrží konspirační teoretiky v klidu na dlouho.

„Je čas přesunout se k dalšímu Armageddonu,“ řekl.

 

Zdroj:Osud